Obowiązki nauczyciela:
- Posiadać wiedzę dotyczącą bhp w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z powierzonym stanowiskiem pracy lub pełnioną funkcją oraz obyć w tym zakresie stosowne instruktaże i szkolenia.
- Znać i stosować obowiązujące w placówce instrukcje i regulaminy dotyczące bezpiecznej organizacji pracy oraz procedury postępowania interwencyjnego w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz w razie zachowań agresywnych, przemocy i demoralizacji wychowanków.
- Nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo powierzonych ich opiece wychowanków oraz za wypadki wynikające z niedopełnienia obowiązków nauczycielskich w tym zakresie.
- Sprawować opiekę nad uczestnikami zajęć w zespole podczas przygotowywania do rozpoczęcia zajęć (15 minut); prowadzenia zajęć i po ich zakończeniu (w tym: pokazów, koncertów, festiwali itp.) do czasu wyjścia wszystkich wychowanków do domu.
- Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel ma obowiązek wywietrzyć salę, zwrócić uwagę na stan techniczny pomieszczenia, sprawdzić, czy nic nie zagraża bezpieczeństwu wychowanków, zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej (czy np.: nie są uszkodzone kontakty).
- W przypadku stwierdzenia usterek lub gdy sala nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek powiadomienia o tym dyrektora szkoły celem usunięcia zagrożenia.
- Do czasu usunięcia zagrożenia nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danym miejscu.
- Nauczyciel ma obowiązek punktualnie rozpoczynać zajęcia z wychowankami oraz efektywnie wykorzystać swój czas zajęć.
- Nauczyciel ma obowiązek zapoznania się z regulaminem pracowni i instrukcjami obsługi sprzętu będącego do ich dyspozycji.
- Nauczyciel ma obowiązek zapoznać uczestników zajęć ze „Statutem OPP nr 1” i obowiązującymi w placówce procedurami i zasadami bezpieczeństwa (na pierwszych zajęciach, podczas których dziecko rozpoczyna pracę w zespole).
- Nauczyciel nie może pozostawiać uczestników zajęć bez opieki, jeśli musi wyjść, powinien zgłosić to nauczycielowi z sali obok, lecz sytuacja taka nie zwalnia go od odpowiedzialności za wychowanków. Wychowanków chcących skorzystać z toalety nauczyciel zwalnia pojedynczo.
- Nauczyciel ma obowiązek zapewnić natychmiastową pomoc wychowankowi, który uległ wypadkowi; jeśli zachodzi potrzeba wezwać pogotowie ratunkowe; zawiadomić o wypadku dyrektora szkoły i pracownika wyznaczonego do udzielenia pierwszej pomocy; niezwłocznie zawiadomić o wypadku rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego ucznia lub osobę sprawującą nad nim opiekę,
- Zadbać o czystość, ład i porządek sali podczas trwania zajęć i po ich zakończeniu.
- Dbać o zdrowie i higienę pracy swoich wychowanków; w tym przeciwdziałać patologiom społecznym (narkotyki, alkohol, nikotyna).
- Dbać o pomoce dydaktyczno – naukowe i sprzęt placówki.
- Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za sprzęt, stroje, instrumenty muzyczne i inne materiały oraz pomoce naukowe wykorzystywane do pracy z powierzonym zespołem, a będące własnością OPP nr 1.
- Nie należy dopuszczać na terenie placówki do aktów wandalizmu, niszczenia mienia.
- Kontrolować obecność wychowanków na zajęciach.
- Jeżeli nauczyciel zauważy na terenie placówki osoby postronne, powinien niezwłocznie poinformować o tym pracownika sekretariatu lub woźnego.
- Nauczyciel, który prowadzi zajęcia w grupach młodszych powinien sprowadzić wychowanków do szatni.
- Nauczyciel ma prawo do wylegitymowania osoby odbierającej dziecko w celu sprawdzenia zgodności z wpisem do karty uczestnictwa.
Obowiązki uczestników zajęć:
- Przestrzegać ustalonych godzin rozpoczynania zajęć.
- Informować nauczyciela o ewentualnych zauważonych w placówce zagrożeniach.
- Dbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów.
- Przestrzegać zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli, innych pracowników placówki i osób dorosłych.
- Zachowywać się w sposób niestwarzający zagrożeń dla siebie i innych uczestników zajęć.
- W przypadku złego samopoczucia na zajęciach zgłosić niedyspozycję nauczycielowi.
- Podczas korzystania ze sprzętu i pomieszczeń placówki przestrzegać regulaminów poszczególnych pracowni, instrukcji obsługi urządzeń.
- Wykonywać polecenia nauczyciela.
- Nie opuszczać sali bez zgody nauczyciela.
- Dbać o wygląd sal. Nie huśtać się na krzesłach, nie siadać na ławkach i parapetach, nie niszczyć wyposażenia w salach oraz nie brudzić i nie dewastować ścian.
- Szanować mienie placówki i mienie wszystkich osób w niej przebywających. W przypadku umyślnego zniszczenia mienia placówki odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice.
- Bez zgody nauczyciela nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych znajdujących się w sali, otwierać szafek, szuflad.
- Nie dotykać instalacji elektrycznych.
- Przestrzegać zakazu spożywania, posiadania i przechowywania używek (papierosów, alkoholu, narkotyków oraz innych środków odurzających) oraz leków.
- Przestrzegać zakazu posiadania przedmiotów mogących spowodować uszkodzenie ciała lub mienia oraz zagrażających życiu -niewypałów, nabojów, petard, jakiejkolwiek broni (w tym także atrap broni), gadżetów z laserem, noży, trucizn oraz innych rzeczy i substancji, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia.
- Przebywający na terenie placówki wychowanek powinien być skoncentrowany na zajęciach - nie może używać żadnych przyrządów, aparatów czy urządzeń teleinformatycznych, które służą głównie rozrywce. Urządzenia teleinformatyczne w trakcie zajęć powinny być nieaktywne. Za zniszczone, zagubione tego typu urządzenia elektroniczne placówka nie ponosi odpowiedzialności materialnej.
- W placówce obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania i nagrywania bez uprzedniej zgody dyrektora lub
- Po zakończeniu zajęć uczeń zobowiązany jest do: pozostawienia swojego miejsca w czystości oraz rozliczenia się z powierzonych mu pomocy dydaktycznych.